Народознавство

 

Переступивши поріг рідної хати, дитина опиняється у широкому світі. Ним є її вулиця, школа, село, де минає безтурботне дитинство, найперші друзі, сусіди, люди, які чимось незвичайні, цікаві й прекрасні, рідна природа. Це – хвилюючі теми бесід з дітьми про рідне село, рідний край, рідну землю, берег дитинства. Вони близькі й зрозумілі дітям, викликають іскру пізнання і любові .

Поступово від поняття роду, рідного краю  веду дітей до пізнання суті рідного народу, його святинь – мови, пісні, казки, звичаїв, матеріальної культури.

Проводжу уроки, заходи, відкриті класні години та заохочую дітей до участі в проектних роботах, що дають найелементарніші знання про фольклор і звичаї українського народу. Діти уже дещо знають про це. Наприклад, багато хто з них ходив колядувати, щедрувати, брав участь у русальних обрядах, знає чимало ігор, уміє забавити меншого братика чи сестричку. Це мають бути жваві і цікаві уроки-бесіди, уроки-ігри, де якнайбільше використано фольклорного матеріалу, творів образотворчого мистецтва і художньої літератури, з багатим наочним матеріалом. При цьому учні повинні одержати найяскравіші зорові, слухові, емоційні враження, розучити народні пісні й ігри, колядки. На цих уроках кожна дитина може проявити себе як гарний оповідач або співак, організатор або рукодільник.

Звичайно, не можна покладатися лише на самих учнів. Уроки народознавства повинні стати тим містком між школою і селом, між поколіннями, тією єднальною ланкою, яку ми нині втратили . Це – найголовніше. Тому на кожен урок слід запрошувати сільських оповідачів, народних умільців, співаків, людей духовно багатих, що вміють не лише розказати про свій хист, своє ремесло, а й навчити охочих. Такі уроки  проводжу в краєзнавчому музеї, хаті майстрині або казкарки, на лоні природи.

Діти не лише дізнаються про існування колядок, щедрівок, веснянок, свята Купала тощо, а перейнявши давні традиції, звичаї, обрядову поезію, намагаються воскресити їх у повсякденному житті, побуті.

 

 

Вчимося маминої мови

Традиційні народні свята