Ментальна карта

Карти пам’яті (англ. Mind map) — спосіб зображення  мислення за допомогою схем.

 

Речення

%d0%be%d1%81%d0%b0%d0%bf%d1%80%d1%87

 

Морфологія

https://coggle.it/diagram/WAB8LoU4m14zvZB2

 

download

Есе

https://www.mindomo.com/ru/mindmap/fa597808058443c68c17c444a41b0516

 

 

Що таке карти пам’яті?

Майндмеппінг (mindmapping, ментальні карти) — це зручна і ефективна техніка візуалізації мислення і альтернативного запису.
Карти пам’яті (англ. Mind map) — спосіб зображення процесу загального системного мислення за допомогою схем. Також може розглядатися як зручна техніка альтернативного запису.
Карти пам’яті використовуються для створення, візуалізації, структуризації і класифікації ідей, а також як засіб для навчання, організації, вирішення завдань, ухвалення рішень, при написанні статей.
Карта пам’яті реалізується у вигляді діаграми, на якій зображені слова, ідеї, завдання або інші поняття, зв’язані гілками, що відходять від центрального поняття або ідеї. У основі цієї техніки лежить принцип «радіантного мислення», що відноситься до асоціативних розумових процесів, відправною крапкою або точкою дотику яких є центральний об’єкт. (Радіант – точка небесної сфери, з якої як би виходять видимі шляхи тіл з однаково направленими швидкостями, наприклад, метеоритів одного потоку). Це показує нескінченну різноманітність можливих асоціацій і отже, невичерпність можливостей мозку. Подібний спосіб запису дозволяє карті пам’яті необмежено рости і доповнюватися.
В українських перекладах термін може звучати по-різному — «карти розуму», «карти пам’яті», «інтелект-карти», «майнд-мепі».

Концепція Ментальних карт

Ментальні карти – це зручний інструмент для відображення процесу мислення і структуризації інформації у візуальній формі.

 • Таким чином, МК можна використовувати, щоб “застенографувати” ті думки і ідеї, які проносяться в голові, коли ви роздумуєте над яким-небудь завданням.
 • І навпаки, МК дозволяють так оформити інформацію, що мозок легко її сприйме, бо інформація записана на “мові мозку”.

Ментальні карти відображають природний спосіб мислення людського мозку

 • Якщо ви хочете сприйняти яку-небудь інформацію і для цього оформляєте її у вигляді таблиць, списків, звичайного тексту і так далі, то вашому мозку потрібно буде зробити додаткову роботу по перекладу цієї інформації зрозумілою для нього мовою. Якщо ж ця інформація оформлена у вигляді Ментальних карт, то вона легко і просто укладеться у вашій голові, тому що записана на “мові мозку”.

Тоні Бьюзен (Tony Buzan), автор техніки ментальних карт, пропонує нам перестати боротися з собою і почати допомагати своєму мисленню. Для цього потрібно тільки виявити незаперечний зв’язок між ефективним мисленням і пам’яттю і запитати се6я, що саме сприяє запам’ятовуванню.

Файл:Lyudina.jpg

Поради Тоні Бьюзена з технікиі створення ментальних карт

Поступово ви розвинете свій особистий стиль майндмеппінга, але на першому етапі, необхідно дотримуватися наступних правил.

 1. Важливо розміщувати слова на гілках, а не в ромбах і паралелепіпедах тощо. Важливо і те, що гілки повинні бути живими, гнучкими, загалом, органічними. Малювання ментальної карти в стилі традиційної схеми повністю заперечує ідеї майндмеппінгу. Це сильно ускладнює рух погляду по гілках і вносить багато зайвих однакових, а отже монотонних, об’єктів.
 2. Писати на кожній лінії тільки одне ключове слово. Кожне слово містить тисячі можливих асоціацій, тому склеювання слів зменшує свободу мислення. Роздільне написання слів може привести до нових ідей.
 3. Довжина лінії повинна дорівнювати довжині слова. Це простіше і економніше.
 4. Пишіть друкованими літерами, якомога ясно і чітко.
 5. Варіювати розмір літер і товщину ліній залежно від ступеня важливості ключового слова.
 6. Обов’язково використовуйте різні кольори для основних гілок. Це допомагає цілісному і структурованому сприйняттю.
 7. Часто використовувати малюнки і символи (для центральної теми малюнок обов’язковий). Іноді ментальна карта взагалі може цілком складатися з малюнків.
 8. Прагнути такої організації простору, щоб не залишалося порожнього місця а гілки не розміщувалися дуже щільно. Для невеликої ментальної карти використовуйте аркуш паперу формату А4, для великої теми – А3.
 9. Гілки, що розрослися, можна укладати в контури, щоб вони не змішувалися з сусідніми гілками.
 10. Розташовувати лист горизонтально. Таку карту зручніше читати.Tema.JPG

Використання карт знань в педагогічній практиці

Використання в навчально-виховній діяльності

Карти знань ідеально підходять для використання в школах і коледжах, можуть бути застосовані до будь-яких видів завдань, активно привертає учнів різного віку в творче мислення, організацію і вирішення проблем. Гнучкість карт знань дозволяє розглядати будь-яку тему або питання, вони можуть використовуватися для всього класу, групи або індивідуально. Можливості карт знань дозволяють:

 • поліпшити пам’ять, нагадати факти, слова і образи
 • генерувати ідеї
 • надихнули на пошук рішення
 • продемонструвати концепції і діаграми
 • аналізувати результати або події
 • структурувати курсові роботи
 • підсумовувати інформацію
 • організувати взаємодію між учнями в груповій роботі або рольових іграх.

Крім ознайомлення своїх учнів з теорією і практикою інтелект-карт, вчитель може використовувати інтелект-карти у вирішенні ряду власних практичних завдань, роблячи викладання і, відповідно, навчальний процес легшим і приємнішим заняттям.

Підготовка лекцій

Одним їх найефективніших застосувань, які знаходять інтелект-карти у викладацькій справі, є підготовка на їх основі лекцій.

Лекцію у формі інтелект-карти набагато легше підготувати, ніж написати її «лінійний» варіант; крім того, вона надає як викладачеві, так і учневі те велика перевага, що весь зміст лекції виявляється, як мовиться, на долоні. Таку лекцію легко піддати ревізії з метою оновлення інформації в ній, а її хороші мнемонічні якості означають, що короткий часу перед самою лекцією виявляється достатньо, щоб відновити в пам’яті все цей зміст. Оскільки рівень знань лектора, як правило, росте, одна і та ж інтелект-карта, коли використовується з року в рік, здатна дати народження лекції, зовсім не схожої на попередню. Лекції від цього тільки виграють, позбавляючись відомого свого недоліку, коли читаються з року в рік без яких-небудь змін, унаслідок того що викладач просто використовує уторовану доріжку. Вони також виграють і в тому, що стають цікавішими як для викладача, так і для учнів.

Як змістовно-структурна основа лекції інтелект-карта дозволяє викладачеві забезпечувати ідеальний баланс між імпровізованою мовою, з одного боку, і ясною і добре структурованою презентацією — з іншою. Це забезпечує точне дотримання тимчасових рамок лекції, а також, якщо це викликано якою-небудь необхідністю, дозволяє міняти тривалість лекції в ту або іншу сторону шляхом внесення необхідних коректив до ходу викладу матеріалу лекції. Ця можливість редагувати «на ходу» виявляється особливо корисною, коли перед самим початком лекції виявилася яка-небудь нова інформація, що відноситься до предмету лекції (новина з преси; інформація, надана попереднім лектором, і т. п.).

Інтелект-карта по хімічній кінетиці на ілюстрації була складена Гремом Уїлером, завідувачем кафедри хімії середньої класичної школи імені Гершеля в Англії. Його інтелект-карта присвячена цілому розділу курсу по хімії для старшокласників, підготовлюваних до вступу до вузів, і використовувалася як самим викладачем для планування відповідного курсу лекцій, так і учнями – як оглядовий матеріал. Вже п’ять років як Грем Уїлер викладає хімію за допомогою інтелект-карт, і середня частка успішно здаючих учнів у нього складає 98 %.

Chimiya.JPG

Планування на рік

Інтелект-карта може використовуватися як засіб, що надає викладачеві можливість оглядати «з висоти пташиного польоту» учбову програму цілого року, структурно відмежовувавши початок і кінець семестрів і указуючи на типи занять, які передбачається провести (наприклад, викладач фізики міг би скласти план організації практики і намітити число лекцій у відношенні до практичних занять).

Планування на семестр

Інтелект-карта, присвячена плануванню на семестр, є докладнішою частиною річного плану і нерідко приймає форму меншою за розміром інтелект-карти з розвиненішою мережею вторинних і так далі гілок, що відходять від головних гілок річного плану. Семестровий план може містити інформацію, які теми з учбового плану передбачається пропрацювати протягом семестру, а також порядок, в якому будуть прочитані відповідні цикли лекцій.

Планування на день

Така інтелект-карта складається по аналогії із сторінкою щоденного щоденника і містить детальну інформацію по конкретних заняттях, таку як час почала і кінця заняття, номер аудиторії, тема заняття і так далі

Заняття і презентації

Використовуючи велику класну дошку (чорну або білу) або графопроектор, вчитель може по ходу заняття доповнювати інтелект-карту відповідними елементами. Це дозволяє схемний представляти учням хід розумового процесу вчителя, а також структуру заняття. Графічний метод представлення інформації захоплює аудиторію, дозволяє їй краще запам’ятати і засвоїти висловлюваний матеріал. Після заняття вчиться можуть бути роздані чорно-білі копії, що містять лише остов інтелект-карти, розглянутою на занятті, і, окрім іншого домашнього завдання, – запропоновано заповнити їх по пам’яті і розфарбувати.

Іспити

Якщо метою іспиту є перевірка знань що вчаться, ніж їх здатності виконувати письмові роботи, інтелект-карта є ідеальним рішенням. Інтелект-карта, складена що відповідає, негайно продемонструє вчителеві його здатність оперувати вивченим матеріалом, а також його слабкі і сильні сторони в даній сфері.

Крім того, інтелект-карта дозволяє буквально з першого погляду визначити ті питання, в наочній сфері яких асоціативний ланцюжок у учня по якихось причинах виявляється порушеним. Вчитель отримує ясне і об’єктивне уявлення про знання що вчиться, без урахування маловажних в таких випадках аспектів, якось: письменність викладу, орфографічні помилки і акуратність листа. Крім того, це забезпечує величезну економію часу, а саме того часу, який в нормі йде на прочитання і оцінку традиційних екзаменаційних відповідей.

Переваги викладання за допомогою інтелект-карт

 1. Привертають увагу аудиторії, тим самим роблячи її сприйнятливішою і готовою до співпраці.
 2. Роблять заняття і презентації органічнішими, такими, що приносять радість як вчителеві, так і учням.
 3. Лекційний матеріал на основі інтелект-карт є гнучким, його легко пристосовувати до умов, що змінюються. У наш час стрімких змін і розвитку всіх сфер життя викладач повинен легко і без значних витрат часу вносити корективи до своїх лекцій.
 4. Оскільки інтелект-карти ілюструють лише інформацію, що безпосередньо стосується предмета лекції, учні краще засвоюють матеріал.
 5. На відміну від лінійного тексту, інтелект-карти не тільки зберігають факти, але і демонструють взаємозв’язки між ними, тим самим забезпечуючи глибше розуміння предмета учнями.
 6. Фізичний об’єм лекційного матеріалу викладача значно зменшується.

Предмет і тема (приклади)

Наука – використання карт, щоб визначити процеси, такі, як біологічні цикли життя або організувати інформацію, таку як властивості матеріалів. Використовуйте для експерименту дослідження і планування.
Українська мова – складання карт може допомогти розблоковувати творчу уяви, скласти план написання есе. З її допомогою можна резюмувати книги, вірші і п’єси або навіть аналізувати засоби масової інформації і друкарські статті.
Математика – Карти розуму можуть бути використані для запису даних і сортування формул.
Історія – використання Карти для підсумовування інформації і сортування фактів, що мають відношення до історичних подій.
Іноземні Мови – використання Карти розуму допоможе переглянути і нагадати словарний запас, організацію ключових фраз, використані в есе.
Географія – Карти розуму прекрасно підійдуть для унаочнення різних областей.
Дизайн і технології – використання Карти дозволить планувати обширні курсові роботи і оцінювання різних областей діяльності. Ідеальне рішення для планування і підведення підсумків дослідження.

Інструменти для побудови карт знань

 1. FreeMind – вільна програма для створення карт знань.
 2. Bubbl.us – один із сервісів Веб 2.0 для створення карт знань.
 3. Графвіз – розширення Вікі.
 4. Graphsy
 5. Webbing tools
 6. Bookvar.net
 7. Text2mindmap
 8. Mindomo – инструмент для создания карт памяти на основе интернета, предоставляющий возможности создания карт памяти рабочего стола в программе просмотра интернета – без сложного программного обеспечения, требующего инсталляцию или обслуживание.
 9. Mindmeister
 10. Cayra
 11. Dabbleboard
 12. Gnletting
 13. Cmap.ihmc.us
 14. Flowchart
 15. Vue.tufts.edu
 16. Mind42 – колективне створення, можливість обговорювати карту на сервісі
 17. Cmappers

Ментальна карта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Карта думок намальована вручну.

Карти розуму, або карти пам’ятідумок (англ. Mind mapнім. Mind Mapрос. Карты памяти) — діаграма на якій відображають словаідеї, завдання, або інші елементи, розташовані радіально навколо основного слова або ідеї. Використовуються для генерування, відображення, структурування та класифікації ідей, і в якості допоміжного засобу під час навчання, організації, розв’язання проблемприйняття рішень, та написання документів.

Ця діаграма зосереджена навколо представлення, і відображає семантичні або інші зв’язки між фрагментами інформації. Завдяки відображенню цих зв’язків в радіальній, нелінійній формі, вона сприяє підходу в стилі мозкового штурму до будь-якого організаційного завдання, усуваючи необхідність стоврення детальної концептуальної системи перед початком роботи.

Карти розуму подібні до семантичних мереж, або когнитивних карт, але без формальних обмежень на типи можливих зв’язків.

Елементи розташовуються в інтуітивному порядку, відповідно до їхньої важливості, і організовуться в групи, гілки, або окремі площини. Узагальнене графічне представлення семантичної структури інформації під час отримання знань може допомогати пригадувати вже отримані знання.

[ред.]
Робота з картами розуму

Тоні Б’юзан одним із перших запропонував застосування англ.Mind map.[Джерело?]

Основна, центральна тема розташовується в середині карти пам’яті. Вона формулюється як можна більш точно, та/або представляється у вигляді зображення. Наззовні відходять розгалуження до різних найголовніших підрозділів, від яких, в свою чергу відходять розгалуження до інших під-підрозділів, які представляють відповідну інформацію. В кінцевих розгалуженнях (листті) наводяться ключові слова. Під час укладання карти розуму, можна застосовувати кольори, зображення, тощо, задля полегшення роботи мозку та аналізу карти розуму.

З формальної точки зору, карти розуму складаються з діаграм дерев (разом із пов’язаними примітками). Якщо поняття мають між собою складні зв’язки, такі карти вже є картами концепцій (англ. Concept Map), семантичні мережі або онтологіями. До всіх цих різновидів карти розуму мають сильні зв’язки. Однак, онтології, на противагу картам розуму, мають визначену сементику, тобто, описані у вигляді вершин та ребер зв’язки між поняттями мають визначене значення.

На відміну від мозкового штурму, під час якого отримується множина невпорядкованих ідей, які згодом впорядковуються, застосування карт розуму сприяє утворенню мережевих структур від самого початку. Карти ідей можуть також бути документацією результатів мозкового штурму.

[ред.]Застосування карт розуму

Карти розуму знаходять різне застосування.

[ред.]Збирання ідей та мозковий штурм

Карти розуму добре підходять для збирання ідей та мозкового штурму, оскільки кожне ключеве слово може мати асоціації з іншими. Завдяки таким асоціаціям можна створювати великі та розгалужені карти розуму.

[ред.]Структура текстів

Карти розуму можна застосовувати, для охоплення структури великих (або складних) текстів, оскільки вони дозволяють явно відмічати найголовніші елементи в тексті, але, завдяки докладним розгалуженням не втрачають зміст.

[ред.]Протоколи

Зміст телефонних розмов, перемовин, угод, інтерв’ю може бути задокументований картами розуму. Часові дані можуть, при цьому, наприклад, бути відображені у вигляді годинників.

Управління знаннями

Використання карт розуму для управління знаннями є можливим, оскільки карти розуму можуть докладно представляти знання завдяки глибоким відгалуженням. Також, ПЗ для роботи з картами розуму дозволяє прив’язувати електронні документи, зображення, тощо до вершин дерева. Графічне відображення загальної структури карти сприяє полегшенню доступу до інформації.